jeudi 15 novembre 2012

o śmieciach słów kilka


Każdy mieszkaniec Belgii ma obowiązek segregować śmieci! Segregujemy wszystko, co nadaje się do rycyklingu. Naprawdę nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy postawiony w domu pojemnik na szkło, kartonowe pudło na makulaturę i trzy worki - na plastik, na odpady mieszane i na odzież.

I tak, raz w tygodniu wystawiamy worek odpadów mieszanych.
Raz w miesiącu : - makulaturę (gazety, książki, zeszyty, kartony, papierowe torby, tekturę ...)
- szkło (słoiki, butelki, kieliszki, szklanki)
- plastik (opakowania po napojach, puszki po konserwach,butelki po kosmetykach i środkach czystości).
Raz na trzy miesiące - worek z odzieżą i obuwiem. Worki trzeba oczywiście zawiaząć i wystawić przed dom.
Ponadto przy każdej szkole stoi charakterystyczny kontener, do którego możemy wyrzucić niepotrzebne ubrania, buty, koce, pościel, ręczniki, torebki, zasłony, itp.Dwa razy do roku wystawiamy odpady chemiczne (farby, kleje, smary, oleje, rozpuszczalniki i inne niebezpieczne dla środowiska odpady tego typu).
'Grande poubelle', czyli duże śmieci - dwa razy do roku (stare meble, szafy, stoły, krzesła, telewizory, materace, kanapy. Z wyjątkiem odpadów budowlanych, które należy wywieść odpłatnie zamawiając kontener na tego typu śmieci).
Grande poubelle cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hanlarzy antykami, właścicieli sklepów ze starociami lub po prostu ludzi 'potrzebujących'. Bardzo często można również spotkać mieszkanców krajów Europy Wschodniej, którzy przyjeżdzają specjalnie na tę okazję - pakują meble na przyczepy i wiozą je w swoje strony. Zanim przyjedzie śmieciarka, połowa śmieci się ulotniła. 
Elekrośmieci, w tym żarówki i baterie można oddać do każdego sklepu ze sprzętem elektronicznym. A przeterminowane leki odnieść do apteki.

Dziś techniki utylizacyjne są rozwinięte na tak wielką skalę, że poddawać recyklingowi można w zasadzie każdy rodzaj śmiecia.
Belgia stara się w rozmaity sposób zachęcić społeczeństwo do idei recyklingu. I tak w ramach edukacji ekologicznej moja szkoła organizuje bezpłatne Kursy Recyklingu Artystycznego, w których biorę udział bardzo chętnie! :)
Oto moje recycling art  :)



 Świąteczne ozdoby -słomiane gwiazdki i szyszki kąpane w złotej farbie.


Termofor - poduszeczka z pestami czereśni i poszewka ze starego szalika.


Tak, jestem zmarźluchem i lubię się wygrzewać. Zasypianie na rozgrzanej poduszeczce jest naprawdę bardzo przyjemne :) Dodatkową  zaletą są korzyści zdrowotne oraz  miły, drzewno - czereśniowy zapach wzmożony podczas ogrzewania

Dla zainteresowanychPoduszka wypełniona pestkami czereśni (zwana też suchym termoforem) pomaga przy różnego rodzaju dolegliwościach uśmierzając ból. Rozgrzane pestki utrzymują ciepło ok.2 godzin!
Stosuje się przy bólach reumatcznych, bólach głowy, pleców, kolkach, zapaleniu oskrzeli. Poprawia krążenie krwi, masuje, rozgrzewa mięśnie. Jako kompres chłodzący zmniejsza obrzęki, urazy stawów i tkanek miękkich. Działa przeciwskurczowo i łagodzi bóle menstruacyjne. Polecana na na zziębnięte ciało (stopy, dłonie...)
Sposób użycia: Poduszkę włożyć do kuchenki mikrofalowej 600W na ok.2 min. Można również ogrzać w piekarniku, jednak czas wydłuży się do ok. 20 min.(temp. 100-120°C). Pozostaje jeszcze kominek i grzejnik rozgrzany do temperatury max. 60°C. Natomiast mrożenie polega na umieszczeniu poduszki w foliowej torebce w zamrażalniku na ok. 1 godzinę.


To zdjęcie z ostatniej chwili... polska stopa stanęła w mym ogrodzie i zostawiła ślad w postaci żubra i żywca (pustego oczywiście), mimo, że kosz stoi tuż obok...

Pozdrawiam Wszystkich Piwoszy i przy okazji wspomę, że jedna puszka poza koszem grozi mandatem na kwotę 35 euros więc zastanowiłabym się czy warto... ;)

39 commentaires:

  1. Ojej wstyd za polaków ;/
    A ozdoby nie zwykle piękne - bardzo ładnie wyglądają na choince :> Sama chyba coś zrobię ze słomy :D

    RépondreSupprimer
  2. W Polsce też można jak ktoś chce. też przyjeżdżają specjalne śmieciarki po elektrośmieci i wielkogabarytowe odpady typu meble - przynajmniej w moim mieście. Ale to mentalność trzeba zmienić aby chciało się chcieć ludziom segregować śmieci. Mieszkam na nowym osiedlu koło lasu, śmietnik mamy co prawda na klucz ale każdy mieszkaniec bloku go ma i dostał go za darmo, a mimo to przed śmietnikiem ludziska zostawiają worki ze śmieciami bo im się kluczyka wziąć ze sobą nie chce:( Poza tym przy śmietniku stoi 5 kontenerów do segregacji śmieci, baterie można zostawić w większości dużych sklepów a leki w aptece. Tylko ludzie są tak skąpi, że wolą wyrzucić śmieci do lasu niż wrzucić do kontenera;(

    RépondreSupprimer
  3. Polacy zawsze zostawią po sobie ślad. Niekoniecznie dobry :)

    RépondreSupprimer
  4. trochę nie rozumiem, na czym polega działanie tego pestkowego termofora, jak się go rozgrzewa, bo pomysł jest przedni, ze mnie też niezły zmarzluch :)
    całuski

    RépondreSupprimer
  5. W Polsce też jest taka możliwość, ale cóż.. Nie jest to żadnym nakazem więc ludzie się tym nie interesują. Śmieci są na każdym kroku. W lasach, parkach, rowach... Nikt nie zwraca na nie uwagi. Za to powinna być kara!
    Ciekawe ozdoby:)

    RépondreSupprimer
  6. Jak ta poduszka się rozgrzewa? Bo pomysł świetny, a nie za bardzo rozumiem sposób działania :)
    Co do tej całej segregacji to po prostu uwielbiam w tym momencie Belgię i wszystkie kraje, które tak robią. Ja staram się segregować śmieci jak najlepiej na nasze polskie warunki, ale różnie to wychodzi.

    RépondreSupprimer
  7. Saro, i to jest jeden większych polskich problemów.My nie segregujemy śmieci. W wielu zachodnich krajach to normalność.
    A wyrzucanie w lasach śmieci? to już zakrawa na kpinę.
    Przecież nie podrzucają ich kosmici, tylko nie odpowiedzialni ludzie.
    Oczywiście, że powinny być wysokie kary, ale jak złapać takiego człowieka?
    Pozdrawiam

    RépondreSupprimer
  8. Muszę przyznać, że Polacy, to miłośnicy zaśmiecania świata. Najlepiej świadczą o tym akcje szkolne "sprzątanie świata" Jeśli chodzi o pojemniki na odpady, to już ich u nas dużo, ale zdecydowanie za mało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    RépondreSupprimer
  9. Widać, że do Belgii cywilizacja dotarła... a u nas, to nadal taka dzicz jest.

    RépondreSupprimer
  10. wow, zazdroszczę, że mieszkasz w Belgii, wydaje mi się, że jest tam trochę bardziej rozwinięta cywilizacja. Ja dość często podnoszę śmieci na podwórku :/ u mnie segregujemy odpady, oddajemy makulaturę itp ;)
    cieszę się, że Ci się podoba + też myślę, że ważne, żeby pisać, to co się czuje najlepiej ;d

    RépondreSupprimer
  11. z posta wnioskuje, ze mieszkasz w Belgii. Fajnie, a kiedy wyemigrowałaś ? :>

    RépondreSupprimer
  12. ja w domu też segreguję śmieci
    co miesiąc jeżdżą samochody i je zbierają sprzed domu
    dzięki temu dużo mniej śmieci jest w śmietniku
    a średnio co dwa tygodnie jeździ pck lub dar i zabiera odziez, zabawki itd
    jezdza tez co pare miesiecy samochody ktore zabieraja stary sprzet rtv i agd

    RépondreSupprimer
  13. Bardzo ekologiczni z nich ludzie ;)) fajnie!

    RépondreSupprimer
  14. Saro, Trędowata kręcona była w Łańcucie i w Książu.
    O Książu pisałam na swoim blogu. Możesz zobaczyć:
    Basniowy zamek Ksiaz czarownyswiat.blogspot.com

    Pozdrawiam

    RépondreSupprimer
  15. Ja od ładnych paru lat segreguję śmieci. Serce mnie boli, jak widzę gdy ktoś wyrzuca ot tak butelki plastikowe czy szkło..Całe szczęście, choć pomału, w PL coś się zmienia na lepsze i pojemniki się pojawiają. U mnie na osiedlu juz od paru lat są.

    RépondreSupprimer
  16. so nice

    xx
    samecookiesdifferent.blogspot.com
    share the feeling <3
    have a great weekend!

    RépondreSupprimer
  17. Mieszkasz w Belgii ? Polacy mają wszystko gdzieś, dbają tylko o swoje "szanowne" cztery litery. Marzę, aby opuścić ten kraj.

    RépondreSupprimer
  18. Staramy się w naszym domu segregować śmieci.Bardzo mnie denerwuje to że są ludzie którzy przejeżdżając drogą wyrzucają worki ze śmieciami do rzeki,są też tacy którzy przy swoich domach mają idealny porządek a za płotem strach popatrzeć:((śliczne ozdoby zrobiłaś:)))Pozdrawiam

    RépondreSupprimer
  19. Saro, musiałam usunąć dużo zdjęć ponieważ brakowało mi miejsca.
    Teraz żałuję, że jest ich tak mało.
    Zrobiłam ich może 150. Wnętrza są prześliczne.
    Pa. Życzę Ci dobrej nocy.
    Lusia

    RépondreSupprimer
  20. Dzięki Saro za podpowiedź, teraz już wiem co do czego i jak :)
    całuski

    RépondreSupprimer
  21. U nas na wsi, papier się pali w piecu, jedynie zbierają szkło i plastiki w każdy 3 piątek miesiąca..

    Ozdoby świąteczne śliczne! ;))

    http://sarenkowa.blogspot.com/ zapraszam do mnie ;)

    RépondreSupprimer
  22. Polska jak zwykle musi zrobić przypał, nawet za granicą... :/ za to fajnie jest w tej Belgii, u nas też powinno się wprowadzić taki zwyczaj :)
    może nie tyle co sam występ, ale to, co przedstawiamy - "Dziady" to dramat o dość poważnej tematyce, a my zamierzamy przekształcić Małą Improwizację Konrada w kabaret, układając do tego choreografię i podłożyć muzykę xd

    RépondreSupprimer
  23. Jak mieszkałam w Brukseli w odpowiednie dni tygodnia były wywożone śmieci z z danego "gatunku" musiałam pamiętać co do którego worka wyrzucać i kiedy je wystawiać, co by mi nie zalegały w mieszkaniu. Nawyk segregacji śmieci przywiozłam ze sobą do Polski:)

    RépondreSupprimer
  24. Piękny post o segregacji smieci :) trochę mi zajęło czasu zanim załapałam co w jaki dzień. Później to już kwestia nawyku, a dobre nawyki przenosi się poźniej na polski grunt! :) Ty mnie oczarowujesz dziewczyno, wszystko potrafisz zrobić i przerobić. Naprawdę kiedys jakiś chłopak będzie miał super żonę!
    A historię, o której u mnie wspomniałas ( o korupcji wśród policjantów) też mi się kiedyś przytrafiła :)

    RépondreSupprimer
  25. Jaki piękny post, taki życiowy, aż chce się czytać :)

    RépondreSupprimer
  26. Saro, masz rację i nie dziwię sie twemu tacie. policjantowi jest bardzo ciężko udowodnić naduzycia! miłej soboty!

    RépondreSupprimer
  27. W Polsce też by się takie coś przydało , bo śmieci jest pełno. Można wywnioskować zresztą po ostatnim zdjęciu ... Brak kultury.
    Ciekawe rzeczy zrobiłaś :D

    RépondreSupprimer
  28. Polska.

    zapraszam na nowy post www.rubber-balloon.blogspot.com

    RépondreSupprimer
  29. trochę mnie tu nie było...
    bardzo fajny post, ciekawy. interesujące jest to jak wiele rzeczy można zrobić ze "śmieci" ;D
    fajnie to wszystko jest zorganizowane u Ciebie ;)

    RépondreSupprimer
  30. Ale przepisy! W sensie, bardzo dobre, tak powinno być też w Polsce i wysokie kary za śmiecenie. Wcale dużo nie trzeba aby utrzymać porządek i nie szkodzić środowisku.

    RépondreSupprimer
  31. o jakie swietne macie zajecia!!! szkoda , ze u nas takich nie ma.BArdzo chciałabym aby u nas też coś takiego było. Ozdoby są świetne a ta poduszka !!!! Widziałam kilka projektantek, które robią swietne rzeczy z odpadów i torby i biżuterię. I w szkołach też różnie bywa, w poprzedniej zbieralismy korki po butelkach i dalej zbieramy, ale w nowej szkole nikt już tego nie robi, Dziwne co?
    U nas też stoi kilka pojemników, ale tylko na szkło i na plastyk. a i jeszcze PCK na ubrania i koce. Ale i tak , wstyd powiedzieć, nawet są kosze a ludzie rzucają nie do kosza, tylko obok !!!!!! juz nie wspomnę o tym, jak zaczyna się sezon grzewczy, to w dzielnicach domków jednorodzinnych, nie można otworzyć okien, taki smród. Ludzie palą czym się tylko da. Mamidło strasznie się denerwuje. Bo my też staramy się być bardzo ekologiczni, nie używamy sztucznych nawozów na działce, robimy kompost, nie palimy plastyków i innych takich rzeczy. Ale co to da, jak dookoła reszta robi co chce:(. A do lasu czasem nie chce się wchodzić, ludzie pozostawiają śmiecie. Trochę to takie przykre. Przecież to nasze srodowisko, i my tu mieszkamy. ech a ostatnie zdjęcie - no bardzo przykry taki obrazek, robią nam super "reklamę " :(. pzodrawiam cieplutko

    RépondreSupprimer
  32. aha, i tak nadzieję, że kiedys zobaczę jak wyglada tajemnicza dziewczyna w zielieni. P: a bigos to rzecz swięta ;) :D:D:DD pozdrawiam cieplutko

    RépondreSupprimer
  33. o kurde! i czy ta poduszka tam nie spłonie? :D
    ciekawe rzeczy mi tu opisujesz, dobrze o nich wiedzieć. a te śmieci... ja to mam z tym problemy często, muszę się tego jakoś nauczyć. i tak z ciekawości: odwiedzam Twojego bloga od niedawna, ale z tego mi tu wynika, że mieszkasz w Belgii? ;>

    RépondreSupprimer
  34. szkoda, że u nas czegoś takiego nie ma

    RépondreSupprimer
  35. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)