samedi 29 décembre 2012

muzyka z innego świata - głosy Syberii

   Obecna pogoda sprawia, że zasłuchuję się w głosy Syberii o dość dziwnym brzmieniu, mianowicie słucham muzyki  gardłowej w wykonaniu azjatyckich Eskimosów...
   

Chcecie posłuchać? - Tak grają i śpiewają Czukcze.


Jest to tak zwany śpiew alikwatowy czyli gardłowy, który pozwala na jednoczesne wydobywanie z gardła kilku niezależnych od siebie dzwięków.
Brzmi dziwne, ale równocześnie intrygująco.
  
 

A tak śpiewa Sainkho Namtchylak - tuwińska artyska muzyki eksperymentalnej. Sainkho łączy tradycyjne melodie i śpiew gardłowy z awangargą jazzu i muzyki współczesnej. 
Swoim niesamowitym głosem przenika słuchacza na wskroś... porywa go na bezkresne stepy w jej indywidualną, głęboko personalną podróż. Stwarza to poczucie obcowania z czymś pięknym, tajemniczym i naturalnym zarazem.


I jeszcze jeden, wspaniały tuwiński artysta o niezwykłym muzycznym temperamencie i otwartości - Albert Kuvezin gitarzysta, wokalista, kmpozytor, autor tekstow. Założyciel grupy muzycznej Yat-Kha. 
Kuvezin  w swojej twórczości  łączy elementy etniczne z ciężkim brzmieniem gitary tworząc fascynujący melanż w stylu ethno-punk.   Najbardziej ukierunkowana jestem w stronę metalu, rocka i reggae. Jednak nie ograniczam się tylko do tego. W każdym gatunku znajduję coś ciekawego, a tych ciekawostek  lubię szukać :)

A Wy?  Jaką muzykę preferujecie ?

9 commentaires:

 1. Ja preferuję muzykę klubową, ale również taką "smutną"..

  RépondreSupprimer
 2. stanowczo utworek numer dwa przypadł mi najbardziej do gustu. osobiśćie mam gust muzyczny dość rozciągnięty na różne style jednak rock, etniczne i poezja spiewana to chyba moi faworyci.

  RépondreSupprimer
  Réponses
  1. również zachwycam się muzyką etniczną i poezją śpiewaną :)

   Supprimer
 3. nie słucham takiej muzyki. fajne masz słuchawki :)

  RépondreSupprimer
 4. nie słucham takiej muzyki, ale jest ciekawa : )

  RépondreSupprimer
 5. bardzo interesująca ta muzyka :) człowiek ogranicza się do czegoś co łatwo dostępne i nawet nie ma pojęcia o takich rzeczach :)


  będę obserwować licząc na kolejne muzyczne inspiracje :)

  RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)