Ocet jabłkowy możemy stosować doustnie jak i zewnętrznie używając do okładów, do nacierania, płukanek i kąpieli.
Nierozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę leczy wypryski, trądzik, świerzb, grzybicę paznokci, oparzenia. Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu się. Pijąc łyżkę stołową octu jabłkowego dziennie, wyregulujemy równowagę zasadowo – kwasową naszego organizmu.
Odkąd walczę z alergicznym zapaleniem skóry przygotowuję ocet w ogromnych ilościach. Zawsze robię go sama, bo taki domowy jest o wiele zdrowszy, zawiera więcej witamin, mikroelementów i nie ma w nim konserwantów. Dodatkowo stosuję często płukanki octowe na moje plączące się włosy.
sprawdzony przepis na ocet jabłkowy |
Do produkcji domowego octu z jabłek potrzebujemy jedynie : jabłka, wodę, cukier i odrobinę wolnego czasu.
Należy wybrać kilka ładnych jabłuszek (najlepiej z upraw ekologicznych) i dokładnie umyć.Następnie kroimy na kawałki razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Wrzucamy do dużego słoja i zalewamy przegotowaną woda z cukrem - w proporcji: 1 łyżka cukru na 1 szklankę wody. Woda powinna całkowicie zakryć jabłka.
Przykrywamy płocienną szmatką lub gazą złożoną kilkakrotnie, obwiązujemy gumką i odstawiamy do fermentacji na 4 tygodnie w ciepłe miejsce.
Po tym czasie przecedzamy i zlewamy do butelek. Przechowywać w ciemnym chłodnym miejscu.
Ocet nie będzie tak klarowny jak ten ze sklepowej półki, ale za to jest zupełnie naturalny i zdrowy.
W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych, mikroelementów i aminokwasów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy. Inny składnik octu jabłkowego to pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: między innymi obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu.
Ocet jabłkowy zawiera znaczną ilość fosforu, potasu, chloru, magnezu, siarki, krzemu i witaminę E. Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia.
Oto kilka domowych recept z wykorzystaniem domowego octu z jabłek :
Angina - 1 łyżkę octu jabłkowego zmieszać z 1 szklanką ciepłej wody. Roztworem płukać gardlo 3-4 razy dziennie.
Wypryski na twarzy - 2 lub 3 razy dziennie przemywać chorobowo zmienioną skórę octem.
Wypryski na twarzy - 2 lub 3 razy dziennie przemywać chorobowo zmienioną skórę octem.
Kaszel - 1 łyżkę octu jabłkowego zmieszać z 1 łyżką soku z cytryny. Dodać 1 stołową łyżkę miodu i 1 łyżeczkę płynnej gliceryny. Całość wymieszać. Pić co dwie godziny po 1 łyżeczce.
Obrzęki stóp i kostek - 1 szklankę octu jabłkowego wlać do miski z letnią wodą. Zanurzyć stopy do wysokości kostek i moczyć przez kilka minut. Powtarzać co kilka dni.
Oparzenia - na oparzone miejsca przykładać gazę nasączoną octem jabłkowym. Ocet też łagodzi objawy nadmiernej opalenizny słonecznej.
Płukanka na włosy - 1-2 łyżki octu zalać szklanką letniej wody i zamieszać. Tak przygotowanym roztworem płuczemy włosy, zaraz po umyciu.
Moja babcia jak miewa anginę płuka gardło octem jabłkowym z wodą i rzeczywiście działa.
RépondreSupprimerDziękuję za życzenia powrotu do zdrowia.
Świetny blog. Dodaję do obserwowanych. :-)
oooo znowu cudowne rady i przepisy u Ciebie, gdyby nie to że jakoś do takich rzeczy ciężko mi się zabrać pewnie bym skorzystała z przepisu
RépondreSupprimerCo do Twoich pytań jakie zamieściaś umnie to : Pepco to siec sklepów z nidrogim asortymentem odzieżowym i domowym i można tam znaleźć czasem śliczne skarby; serwetki do decupagu to najzwyklesze serwetki dostępne w sklepach , można też prze internet zamawiać pojedyncze sztuki,oprócz nich są też specjalne papiery do decupagu ale ja narazie bazuję na serwetkach, a przykleja sie je specjalnym do tego klejem; noi na koniec, tak niestety u nas,a przynajmniej u mnie na opolszczyźnie wiąż tyyyyle śniegu, eh :(
pozdrawiam!
na szczęście narazie nie potrzebuję twojej rady, jednak ze względu na to, że często choruję na gardło może kiedyś wykorzystam ten przepis ; )
RépondreSupprimerCiekawe zastosowania tego octu, na pewno wypróbuję
RépondreSupprimernigdy tego nie spożywałem.:)
RépondreSupprimerPróbowałam octu i moje pierwsze wrażenie to, to że w smaku jest niedobry. tak zakończyła się przygoda z nim.
RépondreSupprimerja stosuję zewnętrznie - na wypryski i na włosy,,,
Supprimera i sałatką skropioną octem jabłkowym nie pogardzę :)
mh, great. nice post!
RépondreSupprimerlovely greets
maren anita
FASHION-MEETS-ART by Maren Anita
Ale tutaj ciekawie :)
RépondreSupprimerNa pewno wypróbuję go to włosów :)
Pozdrawiam ♥
Oraz z chęcią zaobserwuję :)
do sałatek jest super :)
RépondreSupprimero świetny pomysł!
RépondreSupprimerciekawe
RépondreSupprimerNie kochana nie oślepłaś :)
RépondreSupprimerJak jesteś na głównej stronie blogger to masz tam lista czytelników. I tam pisze dodaj i wklejasz mój blog :)