samedi 12 janvier 2013

włosy...maseczki z domowej apteczki


  Każdy w którymś momencie swojego życia ma problem z włosami. Mnie też on nie ominął. Dwa lata temu moje włosy zaczęły wyłazić garściami (trochę przesadzam, powiedzmy półgarściami).
 W pierwszej chwili panika i sprint do apteki po najdroższe witaminy. Niby coś pomogło ale, nie do końca. Później znalazłam się u dermatologa, dostałam cudowną wcierkę na skórę głowy i wykład o zdrowym żywianiu. I tak samo, niby jest, ale to nie to... zaczęłam więc działać na własną rękę.
Wszystkie usłyszane, przeczytane oraz znalezione w sieci domowe recepty na poprawę kondycji włosa skrupulatnie zapisałam i przetestowałam je na swojej głowie. Próbowłam różnych odżywek, płukanek, maseczek i kompresów...Tak naprawdę, to chyba już dostałam bzika na punkcie swoich włosów.
Regularnie chodzę na podcicnianie końcówek, 2x w tydodniu stosuję domowe odżywki. Nie używam lakieru, żelu, suszarki ani żelazka... Włosy farbuję tylko 100% naturalną henną. I teraz jestem spokojna kiedy w wannie po myciu widzę kilka włosów.

Po dłuższym czasie ratowania włosów stwierdzam, że nie ma jednego złotego środka, bo taki nie istnieje. 
Należy pamiętać, że na kondycję włosa wpływa wiele czynników: (genetyczne, hormonalne, zdrowotne, stres, niedobór witamin, agesywna pielęgnacja), które mogą spowodować przesuszenie, łamanie a nawet wypadanie. Jedyna moja rada, to zachować we wszystkim umiar i zdrowy rozsądek. 

Oto kilka moich propozycji, które mogą pomóc w poskromieniu włosów.

Drożdże piwne  czyli naturalny suplement diety zawierający prawie cały zestaw witamin z grupy B oraz wiele składników mineralnych, takich jak:  fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selon i chrom. Drożdże zaleca się w leczeniu problemów ze skórą, włosami, paznokciami.
Zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry, wypadaniu włosów i ich siwieniu. Stosowane również w leczeniu i profilaktyce biegunek, wzdęć i zaparć ..



Ziele pokrzywy  (szczególnie młodziutka pokrzywka ) stosowane w postaci naparów korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie dzięki wysokiej zwartości krzemu i miedzi, selenu oraz witaminie A.C. H, PP i E

Gdy męczy nas łupież i wypadanie włosów, stosujemy następującą kurację:
Do garnka wsypujemy garść pokrzywy, ziele zalewamy 12/l wody i 1/2l octu winnego i gotujemy na małym ogniu przez 35 minut. Nastepnie odstawiamy odwar do ostudzenia.
Płukankę stosujemy co drugi dzień, po umyciu głowy.

Drugi sposób -nalewka z pokrzywy. Drobno posiekane listki pokrzywy zalewamy czystym alkoholem i odstawiamy do lodówki na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu przecedzamy, przelewamy do ciemnej butelki i stosujemy codziennie wieczorem do nacierania skóry głowy.

Czarna rzepa -zawiera dużo potasu, wapnia, magnezu, fluoru, żelaza, cynku, manganu,witaminy z grupy B oraz witaminy C i A. Nie bez znaczenia pozostają aktywne enzymy, fitincydy /substancje bakteriobójcze/ i białka. Czarna rzepa zalecana jest przy leczeniu niestrawności, schorzeń wątroby, woreczka żółciowego ,bólach reumatycznych oraz anemii.
Sok z czarnej rzepy działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wzmacnia i regeneruje cebulki włosowe, poprawia krążenie skóry głowy i stymuluje wzrost włosa.
Aby otrzymać leczniczy sok z rzepy, musimy postarać się o kilka świeżych korzeni rzepy i tarkę. Warzywko trzemy na tarce i przez gazę wyciśkamy sok. Sok wcieramy w skórę głowy i trzymamy przez 30 minut, po czym spłukujemy. Tak postępujemy co drugi -trzeci dzień przez miesiąc. Należy pamiętać, że tylko świezy sok posiada potencjał leczniczy.



Czosnek- naturalna broń przeciwko infekcjom grzybiczym, wirusowym oraz pasożytom. Zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich porost.

Dla tych, którzy ścierpią zapach czosnku, polecam maseczkę: do szklanki oliwy z oliwek dodać 10-15 ząbków czosnku przeciśniętych przez praskę - dokładnie wymieszać. Przelać do zakręcanego słoiczka i odstawić na dwa dni w ciemne chłodne miejsce. Gotowe panaceum aplikować i wcierać w skórę głowy, 2x w tygodniu. Włosy owinąć folią i ręcznikiem. Zostawić na całą noc. Rano dwukrotnie zmyć delikatnym szamponem (najlepiej szamponem dla dzieci).


Czosnkowa odżywka na słabe, wypadające włosy: z dwóch małych lub jednej dużej główki czosnku wycisnąć sok i nacierać nim skórę głowy. Czosnek trzymamy na głowie ok. 30 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą i stosujemy płukankę ziołową.



żółtko jaja kurzego : to prawdziwa kopalnia witamin, weglowodanów oraz składników mineralnych, z tego też wzglądu żółtko jest częstym składnikiem domowych preparatów stosowanych na twarz i włosy. 

Maseczka odżywcza z żółtka
1 kurze żółtko, 1 łyżka oleju z oliwek i 1 jeden owoc avocado - wszystkie skłdniki
miksujemy. Nanosimy na włosy, owijamy folią i ręcznikiem. Pozostawić na 30 minut. Następnie spłukać i umyć głowę delikatnym szamponem.

Maseczka dżywcza na suche włosy z tendencją do wypadania 10dkg drożdży, 1 żółtka, 2łyżki nafty kosmetycznej i 1łyżka oleju rycynowego. Maseczkę nanosimy na wilgotne włosy i owijamy folią. Pozostawiamy na 1godzinę, po czym spłukujemy i myjemy włosy delikatnym szamponem. Stosować raz 2x w tygodniu przez miesiąc.


Miód Najważniejsze substancje znajdujące się w miodzie to dwa cukry proste fruktoza i glukoza, sole mineralne, enzymy, witaminy B, C, A, D i E a także kwasy organiczne i olejki eteryczne. Miód działa na skórę i włosy odżywczo, energizująco, a także utrzymuje odpowiedni poziom nawilżania skóry, wzmacnia jej elastyczność, zmiękcza i wygładza.

Miodowa odżywka. Do szklanki ciepłej, przegotowanej wody dodajemy łyżkę miodu oraz łyżeczkę octu jablkowego. Mieszamy płyn i wcieramy w umyte, wilgotne włosy. Nie spłukujemy.

Przepis na miodową maseczkę na włosy. 4 łyżki miodu, 2-3 łyżeczki oliwy z oliwek i 1 żołtko. Wszystko dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną odżywkę nanosimy na wilgotne włosy i owijamy folią. Pozostawić na 45 minut, po czym spłukujemy i myjemy włosy delikatnym szamponem. 




Glinki - mają zdolność pochłaniania nadmiaru sebum i toksyn szkodliwych dla skóry, ponadto oczyszczają skórę i dostarczają wiele cennych mikroelementów.
Moim włosom najbardziej spodobała się glinka rhassoul, która posiada pianotwórcze, oczyszczające i odtłuszczające właściwości. Glinka spełnia rolę naturalnego szamponu i odżywki w jednym. Stosuje się ja do mycia oraz pielęgnacji włosów, twarzy i całego ciala.

Maseczka oczyszczająco odżywcza na włosy :

- Rhassoul 50g +trochę wody + 1 żołtko, 1łyżka miodu
Przygotowanie :
Do naczynia (najlepiej glinianego) wsypać glinkę i wymieszac z wodą tak żeby powtała papka, dodać żółtko, miód i dokładnie wymieszać.
Maseczkę starannie nałożyć na głowę i pasma włosów (delikatnie masując skórę głowy). Pozostawić na 20 -30 minut. Następnie spłukać i umyć głowę delikatnym szamponem.


Oleje roślinne - dostarczają wiele cennyh witatamin i składników odżywczych dla skóry i włosów.
Oleje nakładamy na włosy suche lub wilgotne i pozostawiamy najlepiej na całą noc (dla niecierpiwych wystarczy pełna godzina) aby cenne substancje mogły wniknąć do wnętrza włosa. Czym dłuższy czas ekspozycji włosa na działanie oleju tym intensywniejsze jego działanie.
Każdy rodzaj oleju posiada inne włściwosci i najlepiej metodą prób i błędów samemu dobrać odpowiedni olej.

Prawdą jest, że moje włosy polubiły oleje, zatem z prawdziwą przyjemnością olejuję je przed każdym myciem na noc. Używam kilku różnych olei na zmianę, a czasem mieszam je z sobą wymyślając własne ziołowo -olejowe kombinacje. Najbardziej skuteczny w moim przypadku okazał się olej z czarnuszki egipskiej, olej z jagód mirtu, olej czosnkowy, olej z jałowca oraz ajurwedyjskie oleje do włosów z ziołowymi ekstratami - amla i vatika. 

Maseczka odżywczao regenerująca 1żółtko + 2łyżeczki oleju rycynowego + 1łyżeczka oliwy z oliwek + 1łyżeczka oleju arganowego.
Wszystko dokładnie wymieszać, lekko podgrzać i równomiernie rozprowadzic na włosy i skórę głowy. Opuszkami palców delikatnie wcierać w skórę głowy. Nałożyć plastikowy czepek, owinąć głowę ręcznikiem i maseczkę trzymać co najmniej godzinę. Następnie włosy spłukujemy i myjemy kilkakrotnie, delikatnym szamponem
 .
 


Maseczka z oleju ziołowegoOlej można wzbogacić ziołami wedle naszej potrzeby i możliwości (pokrzywa, jałowiec, szałwia, rumianek, tymianek) 1 garść świeżych lub suszonych ziół na 1 szklankę oleju z pierwszego tłoczenia, zamykamy w słoiczku i odstawiamy na 4 tygodnie. Następnie przecadzić olej i zlać do szczelnie zamykanej buteleczki. Lekko podgrzany olejek nanosimy na włosy. Nakładamy czepek foliowy i owijamy ręcznikiem i w przyjemnej atmosferze np. czytając dobrą książkę wytrwać przynajmniej 2 godziny. Umyć.

Rewitalizująca maseczka na suche, łamliwe włosy.
1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka masełka shea i 1 kurze żółtko. Mieszamy składniki i nanosimy na wilgotne włosy następnie głowę owijamy folią i ręcznikiem. Po 30 minutach spłukujemy i myjemy delikatnym szamponem. Stosować 1x na tydzień.



                                   I pamiętajmy o zdrowej diecie !


Wszystkich z niesfornymi włosami zapraszam do wymiany doświadczeń :)

7 commentaires:

  1. włoski to jedyny punkt na którym mam właśnie małego fiołka. Mam krótkie ale i tak z natury bardzo cieniutki . Ponieważ w łykaniu tabletek jestem tragiczna (nielubie i zapominam) szybko odstawiłam tego typu środki. Aktualnie zmieniam co jakiś czas rózne szampony i odzywki a codziennie używam jedwabiu do włosów i w tym jednym produkcie chyba na długo się zakochałam bo włosy ponim sa wspaniałe

    RépondreSupprimer
  2. Znam kilka z tych masek, staram się używać ich w miarę regularnie, ale bez przesady :D Natomiast zauważyłam już poprawę, a stosuję te zabiegi dopiero miesiąc i trochę :D
    Pozdrawiam serdecznie :D

    RépondreSupprimer
  3. Bardzo ciekawe ... Będę musiała je wypróbować ;D

    RépondreSupprimer
  4. słyszałam o drożdżach i żółtkach :))

    RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)