jeudi 3 mai 2012

co jedzą Belgowie...


Przeciętny mieszkaniec Belgii, zjada rocznie około 16 kg czekolady, w ciągu miesiąca wypiją ok. 100 litrów piwa i prawie każdego dnia do obiadu  serwuje porcję frytek i mimo to  należy do najszczuplejszych  (na równi z Francuzami) mieszkańców Europy.

 Gdzie zatem kryje się tajemnica tych szczęśliwców ?Zacznijmy od tego, że kuchnia belgijska  w rzeczywistości jest niezwykle bogata i różnorodna. Najważniejszą rolę odgrywają w niej potrawy mięsne, rybne, owoce morza uzupełnione dużą ilością różnorodnych warzyw, owoców, świeżych aromatycznych ziół


 Belgowie uwielbiają jeść bez pospiechu i w ustalonych porach. Jedzą małymi porcjami i piją dużo wody. Poza tym, do obiadu podaje się tradycyjną lampkę wina, na lepsze trawienie. Od stołu wstaje się, można by rzec, że z lekkim niedosytem. 


A tak wygląda typowy, smakowity dzień z życia Belga.

- Petit déjenuer (śniadanie)
 Na dzień dobry, wielu rozpoczyna dzień od filiżanki aromatycznej kawy, kawy z mlekiem, kubka gorącej czekolady lub szklanki soku owocowego. Do porannego napoju podaje się bagietkę z masełkiem, maślany rogalik z konfiturą lub zwykle ciastka herbatniki. Typową śniadaniową potrawą jest też omlet, grzanki i płatki zbożowe.
 - Le déjenuer (drugie śniadanie ) czyli belgijski odpowiednik 'lunchu' spożywany w godzinach 12°°-14°°.  O tej porze zazwyczaj jada się sałatkę, jakąś kanapkę, tost z serem i szynką, lekki deser w postaci owoców, jogurtów, ciastek i do tego napój.
-Le diner ( obiado - kolacja). Belgowie delektują się ostatnim i najważniejszym posiłkiem dnia w godzinach  18°° - 20°° i  składa się  on z conajmniej trzech potraw. Na początku podaje się przystawkę w postaci sałatek, zup, serów, tartinek... następnie, danie główne, czyli potrawa mięsna z warzywami, sosem, frytkami, ryżem lub makaronem i do tego lampka wina. Posiłek wieńczy deser - tarta owocowa, lody, budyń, itp. 


Sekret ich szczupłego ciała tkwi nie tylko w sposobie żywienia się, ale także w ich stylu życia, który jest nader aktywny. 
Belgowie zażywają dużo ruchu na świeżym powietrzu. Ruszają się przez cały rok, niezależnie od tego czy jest słońce, czy deszcz. Systematycznie uprawiają sporty, turystykę pieszą, rowerową - ciesząc się zdrowiem i nienaganną sylwetką do późnej starości.


1 commentaire:

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)