mardi 1 mai 2012

francuskie Święto Konwalii


1 maja. Dzień Konwalii - Dzień Pracy, czyli Fête du Muguet - Fête du Travail. 
W tym wolnym od pracy i szkoły dniu, zgodnie ze starą francuską tradycją kupuje się bukiecik konwalii, by obdarować ciężko pracujących Rodziców, Dziadków, Panią Nauczycielkę lub po prostu, by sprawić radość bliskiej osobie.

Konwalia jest symbolem szczęścia i pomyślności. 
Już kilka dni przed 1 maja, można kupić w każdej kwiaciarni lub prawie w każdym markecie bukiecik dzwoneczków lub ozdobną doniczkę z białym kwieciem. Można też zerwać kwiatuszki w ogródku, przyozdobić kokardką i wręczyć je ukochanej osobie. 
Niektórzy próbują zmienić tradycję w komercję - reklamują i sprzedają produkty w postaci pralinek w dzwoneczkowym kształcie, wody toaletowej o zapachu konwalii lub pierwszomajowych kartek z motywem dzwonkowych kwiatów. Na razie jednak we Fracji tudzież w Belgii, te wszystkie pomysły nie są zbyt popularne. A ja tymczasem upiekłam kruche ciasteczka. Zapakowałam je do schludnego pudełeczka i podaruję komuś, kto ciężko pracuje nawet w dzisiejsze  Święto Konwalii  - Mojemu Kochanemu Tacie :)                                

                                  I na koniec ciekawostka :
   Prawdopodobnie Konwalia Majowa  pochodzi z Japonii. Do Europy przywędrowała w średniowieczu i przyjęła się  niemal we wszystkich krajach, gdzie klimat był łagodny.
Legenda głosi, że 1 maja roku 1561 król Charles IX otrzymał piękny bukiet konwalii. Szczodry Charles słynął z tego, że gdy coś go zachwycało, to chciał się tym dzielić z innym więc podarował  wszystkim Damom Dworu po gałązce dzwoneczków. I w ten  oto sposób, narodziła się we Francji pierwszomajowa tradycja  Dnia Konwalii.

1 commentaire:

  1. co do Twojego pytania Nikola to moja koleżanka i raczej nie popełniłam błędu w pisowni,ponieważ jest ona tak podpisana np.na Facebooku czy NK po prostu jej imię pisze się przez k,a nie c:)

    RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)