mardi 15 mai 2012

kwiatki z bajki ...


Mała, niepozorna, symboliczna roślinka znana na całym świecie pod wieloma nazwami- skorpion, mysie uszko, zioło miłości, niezabudka lub po prostu niezapominajka.Po świecie krąży wiele mitów i legend związanych z pochodzeniem nazwy tegoż kwiecia.
Jedna z nich opowiada o rycerzu spacerującym u boku swej narzeczonej. Zakochana para przechadzała się nad brzegiem rzeki. Kwitło tam mnóstwo ziół i kwiatów. W pewnym momencie młodzieniec upatrzył niebieskiego kwiatuszka i chciał go podarować swej wybrance. Niestety los lubi platać figle. Młody mężczyzna poślizgnął się i wpadł do głębokiej wody. Zanim żelazna zbroja pociągnęła go na dno,zdąrzył krzyknąć,zwróciwszy się do swej lubej :"nie zapomnij mnie!"
Ten tragiczno-romantyczny image sprawił, iż owe słowa przylgnęły jako symbol trwałości wspomnień do błękitnego kwiatuszka na całym świecie.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że niezapominajka jest symbolem Międzynarodowego Dnia Dzieci Zaginionych, który jest obchodzony na całym świecie 25 maja. To również symbol ludzi chorych na Alzheimera i Parkinsona. W Kanadzie kwiatek ten stanowi znak pamięci o tych, którzy zgineli poczas 1wojny światowej. Niemiecka loża masońska uczyniła kwiecię swoim emblematem, dla której symbolizuje pamięć o cierpieniach osób prześladowanych w czasach nazistowskich. 

15maja (dziś) Polska obchodzi Dzień Niezapominajki - głównym przesłaniem tego święta jest pamięć o ochronie środowiska. Zacna idea! Święto Niezapominajki przypomina też o ważnych tudzież przyjemnych chwilach w życiu, ciekawych osobach, miejscach i sytuacjach, a także o szacunku dla naszej przyrody.


Z  okazji Dnia Niezapominajki życzę Wszystkim niezapomnianego Dnia !! 
-
byście pamiętali same najpiękniejsze chwile, najcieplejsze słowa, najczulsze gesty,
i potrafili dostrzec piękno otaczającej nas rzeczywistości.

  

5 commentaires:

 1. Piękne życzenia, dziękujemy ;) Niezapominajki są śliczne, od zawsze je lubię. Ale nie znałam ich historii :)

  RépondreSupprimer
 2. nie wiedzialam ze jest taki dzien, ale za zyczenia oczywiscie dziekuje i nawzajem :)

  RépondreSupprimer
 3. I like :)
  zdjęcie ładniutkie, pierwsze słyszę o takim święcie, więc dziękuję za info :)

  RépondreSupprimer
 4. Zawsze kochałam niezapominajki, zawsze w dzieciństwie jak się z koleżankami wymieniałam kto jakie kwiatki lubi, dziewczyny mówiły, że róże. Na co chciałam się wybić oryginalnie i stwierdzałam, że moimi ulubionymi kwiatkami są właśnie niezapominajki :)
  Kojarzą mi się z polem i niewinnością :)

  RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)