mercredi 4 avril 2012

czas na róże

     Mięta, cynamon, imbir, róża, piżmo, ambra...niezliczona gama zapachów to nieodłączny element arabskiej codzienności. W każdym, nawet najuboższym domu znajdzie się miejsce na olej różany, suszone pąki róż, wodę z kwiatów pomarańczy oraz wodę różaną.
Według arabsiej tradycji zapach różany chroni przed nieszczęściem i złymi duchami. 

   Od czasu gdy perski lekarz- Avicenna jako pierwszy w starożytnej historii dokonał destylacji olejku z róży oraz opisał uzdrawiająco- leczące właściwości wody różanej pochodzącej z destylacji płatków róży. - Róża i jej produkty po dziś dzień cieszy ciało, zmysły i wiele  podniebień.
 

 Olej różany posiada szerokie zastosowanie. Stosuje się go do pielęgnacji całego ciała -twarzy, rąk, stóp, włosów i paznokci. Idealny do masażu oraz jako dodatek do kąpieli. Stosowny dla każdego rodzaju cery, a w szczególności dla: wrażliwej, naczynkowej, tłustej, mieszanej, dojrzałej i pozbawionej blasku. Zapobiega wysuszeniu naskórka i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Obkurcza naczynka krwionośne,poprawia koloryt cery, łagodzi zaczerwienienia twarzy i doskonale nawilża.


Woda różana jest produktem ubocznym podczas wytwarzania olejku różanego. Ten popularny w krajach arabskich  płyn stosowany jest w przemyśle spożywczym jako dodatek do deserów, przetworów, napojów, herbat, soków owocowych i aromatycznych ciasteczek. Jest również ważnym składnikiem ceremonii religijnych.

Niezwykłe właściwości wody różanej  kobiety arabskie wykorzystują także do upiększania swoich ciał. Woda  ceniona jest za swoje niezwykłe właściwości odmładzające. Jako naturalny tonik, doskonale odświeża i nawilża skórę twarzy i całego ciała -wspomaga jej ukrwienie, regeneruje kwaśny płaszcz ochronny, łagodzi podrażnienia i doskonale nawilża - idealna dla suchej, wrażliwej, ze skłonnością do pękających naczynek  skóry. Ponadto jest popularnym dodatkiem domowych  maseczek, odżywek oraz relaksacyjnych aromatycznych kąpieli zwiększając tym samym zakres ich działania. Wodę można stosować do demakijażu, a w upalne dni spryskiwać nią twarz, rozgrzane ciało oraz włosy.


Woda z kwiatów pomarańczy podobnie jak woda różana ma szerokie zastosowanie.
Doskonały dodatek do herbat, napojów, ciast, deserów, potraw kuchni orientalnej oraz domowych maseczek pielęgnacyjnych. Jako naturalny tonik  do twarzy i ciała działa orzeźwiająco, uspokajająco, kojąco i zapobiega swędzeniu w przypadku oparzeń słonecznych. Woda z kwiatów pomarańczy ma właściwości regenerujące, bakteriobójcze, ściągające oraz przeciwzapalne, poprawia ukrwienie skóry. Ma przyjemny, lekki zapach i fantastycznie odświeża w czasie upałów. 

 zapach róży uważany jest za jeden z najbardziej kuszących i urzekających.
Suszone pąki róż w krajach arabskich cieszą się niezwykłym powodzeniem nie tylko u kobiet.
Zamoczone różyczki w gorącej kąpieli  bez względu na wiek i płeć są rozkoszą dla wszystkich miłośników aromatycznych kąpieli. Takie różyczki stosuje się również w domowych maseczkach, peelingach i pachnidłach.
     W ekskluzywnych hotelach  suszone pąki róż znajdują się w szafach, garderobach i w szufladach. Ozdabiają również  stóły- wśród eleganckiej porcelany i szkła, wyglądają bardzo gustownie. Idealnie pasują na śluby, chrzciny, urodziny czy rocznice. Suszonymi różami obsypuje się nowożeńców, żeby im się dobrze żyło i  w miłości wiodło.   
Różyczki  to również cudowny dodatek do czarnej lub zielonej herbaty.
Herbata może zaskoczyć wyrafinowanym smakiem, jeżeli odważymy się przyprawić ją suszonymi pąkami róż, werbeną, kwiatem muszkatołowym lub imbirem. Pachnące mieszanki możemy komponować sami, urozmaicając czerwone, zielone i czarne odmiany herbaty odpowiednio dobranymi ziołami i przyprawami. Mogłoby się wydawać, że niektóre z nich do niej nie pasują, jednak warto przekornie poeksperymentować. 


Dokładnie z takich suszonych różyczek można sporządzić domową wodę różaną.



Woda różana domowym sposobem:


- dwie garści świeżych płatków róż (nie pryskane żadnymi pestycydami i  najlepiej zbierać je z samego rana).
- jedna łyżka suszonych pąków róż

 Płatki spłukać szybkim strumieniem zimnej kranówki 
Zagotwać dwie szklanki mineralnej wody.Wypłukane płatki położyc na dnie szklanego naczynia i zalać je woda z wrzątku. Następnie naczynko przykryć lnianą sciereczkę i zabezpieć gumką lub wstążką.
Wywar odstawić do lodowi na noc, żeby dobrze nasiąknął. Rano wodę przecedzić i przelac do szklanej buteleczki. 
Przechować wodę różaną w lodówce, w szczelnie zamkniętej buteleczce lub słoiczku. Zużyć do 2 tygodni od sporządzenia.

I na zakończenie Sting -"Deser Rose" 

1 commentaire:

  1. Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
    Keep up the good works guys I've added you guys to blogroll.


    my page :: duck hunting ()

    RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)