mercredi 4 avril 2012

henna

Henna jest barwnikiem roślinnym produkowanym z liści i pędów lawsonii bezbronnej (Lawsonia intermis). Jej zdrowotno- pielęgnacyjne właściwości są znane od tysiącleci. Naturalny barwnik służy do upiększania skóry dłoni, stóp oraz do barwienia włosów, brwi i rzęs.


Warto wiedzieć, że henny indyjskie, pakistańskie, irańskie i afgańskie barwią intensywniej, zaś te rodem z Afryki Północnej-słabiej.
Henna absolutnie nie ma nic wspólnego z farbą, ponieważ nie posiada żadnych szkodliwych, syntetycznych barwników, substancji zapachowych i konserwujących.
Naturalny barwnik koloryzuje, wzmacnia oraz chroni włosy przed dzialaniem UV i innymi czynnikami zewnętrznymi. Reguluje pracę gruczołów łojotokowych skóry głowy, zwalcza łupież i przeciwdziała ich wypadaniu. Najnowsze badania laboratoryjne wykazały, że wyciągi z lawsoni mają działanie grzybobójcze i ściągające.
Hennę można używać bez ograniczeń, tak często jak jest to potrzebne bez obawy o kondycję włosów. 
UWAGA! Przy zakupnie henny należy być ostrożnym i  nie nabrać się na psudo-henny które, często gęsto zawierają utleniacze i inne produkty chemiczne szkodliwe dla zdrowia.


Sama koloryzacja nie jest trudna, ale czasochłonna. Najlepiej przygotować miksturę wieczorem, przykryć folią i odstawić na noc.
Przed rozpoczęciem farbowania pamiętać należy o założeniu rękawiczek i zabezpieczeniu ubrania.


Sposób przygotowania henny:- do niewielkiego szklanego naczynia wsypać hennę.
- proszek zalać przegotowaną wodą ostudzoną do temperatury 70-80, dodać sok z cytryny i dokładnie wymieszać, tak aby powstała papka. W celu pogłębienia koloru, odstawić pod przykryciem na kilka godzin w ciemne miejsce. Następnie dodać łyżeczkę oleju (np. oliwy z oliwek), łyżeczkę masełka karité i jeszcze raz wszystko razem wymieszać. Sok z cytryny sprawi, że kolor będzie mocniejszy, a olej i karité ułatwia aplikację oraz włosy unikną efektu przesuszenia - W zamian staną się miękkie i jedwabiste. 
- przed zabiegiem farbowania umyć głowę i osuszyć włosy ręcznikiem.
- nałożyć na włosy grubą warstwę papki, zaczynając od góry szyi i stopniowo przemieszczać się wyżej, w stronę czubka głowy.
- dokładnie pokryte włosy owinąć folią i odczekać od dwóch do sześciu godzin. Im dłużej henna pozostanie na włosach, tym intensywniejszy i trwalszy uzyskamy kolor. W między czasie wchłoną się wszystkie dobroczynne substancje, które odżywią włosy, poprawią ich kondycję i nadadzą kolor . Co więcej, nie powinno się stosować szamponu ani żadnych kosmetyków stylizujących przez pierwsze 12-24 godzin - należy dać barwnikowi czas na połączenie się ze strukturą włosa.
 
tak wyglądają moje pasemka acajou
Henna doskonale nadaje się do farbowania włosów ton w ton- bez radykalnych zmian koloru. Efektownie prezentuje się na włosach ciemnoblond, brązowych, czarnych. W zależności od wybranego odcienia przyciemnia i nadaje ciepłe, rude, złotobrązowe, czerwonawe i kasztanowe refleksy. Całkowicie pokrywa pierwsze siwe włosy.

Tak więc po raz kolejny okazało się, że naturalny kosmetyk ma nie tylko znaczenie czysto upiększające, ale także lecznicze.

 

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)