dimanche 8 avril 2012

olejki eteryczne

Olejki eteryczne zostały okrzyknięte najcenniejszymi produktami roślinnymi. 
Znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii, w dermatologii, w medycynie naturalnej i w kosmetyce. Posiadają silne właściwości odkażające, przeciwzapalne, grzybobójcze, wykrztuśne, napotne, moczopędne, żółciopędne, rozgrzewajace, pobudzające, rozkurczowe, uspakajające..

    
Na sam początek  trafił do mnie olejek eukaliptusowy i sosnowy. Później, szybkim krokiem dołączył olejek z drzewa herbacianego, szałwiowy i tymiankowy.
Niestety olejki eteryczne czyste chemicznie są dość drogie i na razie nie stać mnie na większe  olejkowe szaleńswtwo więc cieszę się tym co mam.
   
  Olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów :

1) Pierwszy sposób to - inhalacje, idealne w walce z przeziębieniem, grypą i przy odrażnianiu dróg oddechowych. Do inhalacji stosuje się inhalatory na parę i specjalne dyfuzory do olejków. Można też wykorzystać nawilżacze powietrza - do zbiorniczka z wodą wlać 10-15 kropel olejku i odstawić w ciepłe miejsce. Innym pomysłem jest butelka z rozpylaczem do której wlewamy czystą destylowaną wodę, dodajemy kilka kropli olejku i tak przygotowanym roztworem spryskujemy pomieszczenie. Przy silnym katarze warto nałożyć kilka kropelek na chusteczkę, przyłóżyć do twarzy i wdychać. Odradzam stosowanie olejków w kominkach podgrzewanych na wodę. Podgrzewane olejki tracą swoją intensywność i właściwosci lecznicze. Najlepiej używać je na zimno.

2) Doustnie. UWAGA!  Na ulotce powinna znajdować się wyraźna informacja, że dany olejek może być stosowany doustnie! Inaczej produkt jest bezwartościowy

Dawka dzienna nie powinna przekraczać 6 kropelek, 2krople 3x dziennie. Nie wolno przedawkować ponieważ silne stężenie olejków móże łatwo doprowadzić do zatrucia organizmu. Działanie nieporządane to: bóle brzucha, mdłosci, wymioty, biegunka, w cięższych stanach może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
Przed zażyciem doustnym obowiązkowo rozpuścić 1 kroplę olejku  w łyżce oleju, miodu lub soku owocowego (sok najlepiej z owoców cytrusowych). Gotową miksturkę zażywamy przed jedzeniem i popijamy napojem lub zwykłą wodą. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią nie powinny stosować specyfiku.

3) Kąpiele olejowe: wskazane przy przyziębieniach, bólach stawowo-mięśniowych, reumatyzmie, lękach,depresji, stresie, zmęczeniu oraz wszelkich problemach skórnych - trądziku, wypryskach, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy czy grzybicy.

Do wanny dodajemy około 10 kropelek olejku.


Aby uzyskać leczniczy szampon albo leczniczy żel do mycia ciała możemy dodać (jednorazowo) 3-4 kropele olejku. 

4) Stosowanie zewnętrznena skórę, błonę śluzową, włosy : 1kroplę olejku eterycznego rozcieńczyć w 10kroplach oleju roślinnego - dokładnie wymieszać. Wcieramy w skórę twarzy i ciało z wypryskami, trądzikiem, egzemą, zakażeniem grzybiczym. Przy zapaleniu jamy ustnej smarujemy chore dziąsła i język, a przy reumatyzmie i bólach mięśniowych stosujemy w formie rozgrzewającego masażu do ciała.

1 commentaire:

  1. Bardzo fajny i wartościowy artykuł.: ) Ja stosuje olejki typu orientalnego i jestem zadowolona z rezultatów. Moja skóra stała się jędrna i sprężysta.

    RépondreSupprimer

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)