mercredi 4 avril 2012

listki mięty

Mięta nie ma prawie żadnych wymagań, poza tym, że uwielbia słońce. Rośnie na każdej glebie i  może zagłuszyć delikatniejszych od siebie sąsiadów.  
Na całym świecie  znana jest przede wszystkim ze swych właściwości aromatycznych,smakowych i leczniczych.  

  Należy do najpopularniejszych ziół. Napar z mięty stosowany jest głównie przy  dolegliwościach żołądkowo- jelitowych. Łagodzi bóle brzucha, niestrawność, zgagę, wzdęcia, nudności jak również stosuje się w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Woda z dodatkiem kilku kropli olejku miętowego jest stosowana do płukania jamy ustnej przy zapaleniu dziąseł.
 Miętowe zielone listki są wspaniałym dodatkiem do potraw, deserow i chłodzących napojów. Doskonale smakuje w twarożku, z rybami, jagnięciną, cielęciną. Podkreśla smak pomidorów, jabłek, ziemniaków, marchewki, zielonego groszku. Pasuje do deserów, lodów, jogurtów
Miętowe napoje lepiej niż cokolwiek zaspokoją pragnienie w upalne dni - świeże listki  wrzucone do lemoniady albo wody z cytryną orzeźwiają i daja uczucie miłego chłodu i świeżości   …

Sposób przygotowania miętowego naparu:
1 łyżkę świeżych liści zalać 1 1/2 - 2 szklanki wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 10 minut.
Pić po 1/2 szklanki naparu 2 - 4 razy dziennie 30 - 60 minut przed jedzeniem jako środek wzmagający wydzielanie soku żołądkowego lub po posiłku jako środek rozkurczający, żółciopędny.

   Posadzona przy oknach lub tarasach odstraszy komary, na klombie różanym odgoni mszyce, a z warzywnika wypłoszy myszy.
Suszone listki – trzymane w woreczku w szufladach nadadzą bieliźnie subtelny zapach, który wyjątkowo nie odpowiada insektom. Można ją też zamrozić – w całości albo w kostkach lodu.

    Kilka przepisow z wykorzystaniem  świeżej mięty :
KĄPIEL – garść suszonej mięty zalej kubkiem wrzątku, parz przez 15 minut, przecedź i wlej do wanny z letnią wodą. Odwar z dwóch garści i takiej samej ilości wody leczy popękaną skórę dłoni. Orzeźwia, wzmacnia, leczy podrażnienia.
HERBATKA – kilka świeżych listków zalej wrzątkiem. Możesz dodać odrobinę cytryny. Mocną wersją (garść listków zaparzona we wrzątku), gdy ostygnie, polewaj rośliny w ogródku zaatakowane przez mrówki i pchełki.
MIZERIA – plasterki młodych ogórków przypraw sosem z rozgniecionego czosnku, soli i pieprzu, posiekanej mięty i oliwy z oliwek.
 CHŁODNIK – litr jogurtu, cztery starte na jarzynowej tarce ogórki, szczypior, kilka listków czosnku niedźwiedziego wymieszaj, dopraw solą i pieprzem, posyp drobno pokrojoną miętą. 
SOS ANGIELSKI – pęczek młodej mięty posiekaj drobno, skrop sokiem z cytryny, dopraw solą i cukrem. Utrzyj na papkę dolewając nieco wody. Podawaj do mięs.
 SOS POMIDOROWY – obrane ze skórki pomidory pokrój, wrzuć na gorącą oliwę. Dodaj czosnek, duś 20 minut. Pod koniec wrzuć garść listków mięty. Sos można zagęścić serem – bryndzą albo fetą. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z makaronem.


Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire

Może odnajdziesz tu coś, co Cię zainspiruje. A może napiszesz kilka słów , które staną się dla mnie inspiracją…(krytyka mile widziana)